Praca w domu – jak ją zorganizować?

Ostatnie lata przyniosły ogromne zmiany na  rynku pracy.  Coraz więcej osób decyduje się na zupełnie nowy model kariery, jakim jest samozatrudnienie i praca na własny rachunek w zawodach, w których można działać jako freelancer w domu.  Wizja braku zależności od przełożonych i szefowania samemu sobie jest naprawdę bardzo kusząca. Praca zdalna w tym roku stała się jednak rzeczywistością również tych grup zawodowych, które dotychczas nigdy nie realizowały swoich zadań w ten sposób. Wydaje się zatem, że mądrym posunięciem dla każdego z nas jest rozwijanie umiejętności organizowania sobie pracy w domu –  nigdy nie wiadomo, jakie zmiany w życiu zawodowym przyniesie przyszłość.

 

Praca w domu – jak ją organizować

Na początku wykonywanie pracy w domu wydaje się mieć same plusy –  wreszcie można odetchnąć od korków, biurowych utarczek ze współpracownikami, szefa zaglądającego przez ramię i kontrolującego każdą minutę… Z czasem entuzjazm może minąć, a na pierwszy plan zaczną się wysuwać te trudniejsze strony takiego funkcjonowania.  Samotność, problemy z organizacją dnia i zlewanie się czasu wolnego i czasu na pracę w jedno, prokrastynacja i odwlekanie w nieskończoność realizacji zadań. W przypadku freelancerów – nieustanne działania na rzecz promocji swoich usług i poszukiwania nowych klientów oraz utrzymania tych starych.  Zanim podejmie się decyzję o wkroczeniu na taką ścieżkę zawodową, warto zrobić sobie rachunek plusów i minusów i ocenić, czy sposób działania związany z pracą z domu jest adekwatny do naszych potrzeb, umiejętności, stylu życia i osobowości. Naprawdę nie każdemu odpowiada praca w domu przez internet,  bo dla niektórych biurowe życie i relacje interpersonalne, które się z nim  łączą, są czymś bardzo istotnym. Nie ma sensu się zmuszać –  chyba, że pojawi się taka wyższa konieczność.  Co w takim wypadku? Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie pewnej rutyny , dzięki czemu łatwiej utrzymać zdrowy balans pomiędzy życiem zawodowym, realizowanym w domu, a życiem prywatnym.  Jeśli praca w domu nie ma odbić się czkawką, trzeba narzucić sobie pewne ramy czasowe na jej wykonywanie. To jest szczególnie ważne  dla osób, które mają już rodzinę,  dzieci.  Inaczej, po pewnym czasie pojawi się myśl, że praktycznie cały czas jest się w pracy, a to nic pozytywnego.

 

Najważniejsze zasady organizowania pracy w domu

Konkretne ramy czasowe, które będą trzymały w ryzach podczas pracy w domu, to jedna z najważniejszych kwestii. Warto w tym czasie poświęcić maksimum energii na pracę, która nie będzie przerywana na przykład gotowaniem zupy czy wkładaniem prania.  Najlepiej działać w systemie : godzina skupienia na zadaniu –  kilka minut przerwy i relaksu, co jest wyjątkowo istotne, gdy generalnie większość czasu spędza się przed komputerem.  To moment, gdy odpoczywają oczy i napięte mięśnie karku i ramion. Jak wyznaczać sobie takie ramy czasowe? Dużym ułatwieniem jest korzystanie z gotowych aplikacji do zarządzania czasem, które można ściągnąć na telefon lub  komputer. Komunikaty będą przypominać o stosownej przerwie, dzięki czemu uda się uniknąć przemęczenia.  Wbrew pozorom organizacja czasu pracy w domu to trudna sztuka i jeśli nie wyrobi się u siebie pewnych dobrych nawyków, można utonąć w zadaniach, zaległościach, które zaczną się piętrzyć i zatruwać życie.  Najlepiej od początku pamiętać o dobrej rutynie i wdrażać ją każdego dna. Nie bez znaczenia jest jednak dostosowanie trybu pracy do swoich potrzeb. Domowe biuro może być przecież otwarte nawet w nocy –  dla wielu osób to najlepsza pora dnia na skupienie się na pracy umysłowej, na kreatywne działania, projektowane czy pisanie.  Praca bez wychodzenia z domu daje zatem możliwość wychodzenia poza schemat organizacyjny, typowy dla ludzi pracujących stacjonarnie.  To ogromny komfort i sporo osób, które na co dzień pracują z domu, odczuwa dzięki temu mniejszy stres, napięcie.

 

Twoje wygodne miejsce pracy

Czasami praca przez Internet to tylko praca dodatkowa w domu, realizowana po to, aby podreperować osobisty budżet czy dorobić na jakiś konkretny cel. Nawet w takich przypadkach, nie mówiąc już o osobach, które z domu pracują regularnie, duże znaczenie dla komfortu i efektywności ma zorganizowanie sobie odpowiedniego stanowiska. Oczywiście można zamknąć się w sypialni i spod koca uzupełniać tabelki w Excelu, rysować projekty w programach, pisać teksty czy robić cokolwiek innego. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że od razu pojawi się skojarzenie z wypoczynkiem, relaksem, snem, a cała mobilizacja i gotowość do pracy zniknie jak kamfora.  O wiele lepiej przygotować sobie wygodne stanowisko przy biurku lub ewentualnie stole kuchennym. Takie miejsce pracy powinno być dobrze doświetlone, z odpowiednio dużą powierzchnią blatu,  potrzebną do rozłożenia laptopa, dokumentacji w formie papierowej, czy wreszcie drukarki  albo skanera. Dzięki temu pracuje się efektywniej –  w końcu w biurach tak dużą rolę odgrywa dostosowanie miejsca pracy do obwiązujących przepisów bhp.  Warto wziąć sobie to do serca i kierować się podobnymi zasadami, gdy tworzy się stanowisko do pracy przy komputerze w domu.  Z reguły bardzo przydaje się też miejsce do przechowywania dokumentacji. Gdy wszystkie papiery są uporządkowane, przestaje się tracić czas na ciągłe poszukiwania. Niejedno szkolenie na temat zarządzania czasem ma punkt dotyczący tak zwanych pożeraczy cennych minut –  chwile marnowane na działania, które wynikają ze złej organizacji stanowiska pracy, można przecież tak pięknie spożytkować.

 

Pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu w praktyczne każdej dziedzinie życia. W pracy zdalnej również.  Działając w tym trybie, bez względu na to, czy jest się samozatrudnionym freelancerem, czy pracownikiem firmy wysłanym na home office, warto już na początku zdiagnozować swoje mocne strony i szczerze przyznać się przed samym sobą do cech, które mogą zaburzać realizację zadań w domu.  Samodyscyplina jest tu z pewnością najważniejsza.  Jeżeli wizja szefa czyhającego na codzienne sprawozdania z pracy jest mobilizująca – warto właśnie tak umówić się z przełożonym. Codzienny raport z pracy zdalnej pomoże w organizowaniu się tym, którym brakuje samozaparcia i regularności. W przypadku freelancerów –  nie ma innej opcji niż pozytywne nastawienie i sumienność, ale na szczęście praca na własny rachunek najczęściej uruchamia w ludziach niesamowite pokłady energii do działania.  Grunt to nie dopuścić do pojawienia się zaległości, które mogą generować stres.  Przydatnym narzędziem do organizowania się jest matryca Eisenhowera, która pomaga w rozróżnianiu zadań  istotnych od nieistnych oraz pilnych i tych, które można zrealizować trochę późnej .

Leave a Reply

Your email address will not be published.